poniedziałek, 1 września 2014

Rocznica września

Nadszedł 1 września, a wraz z nim nie tylko początek roku szkolnego, ale także 75. rocznica wybuchu II wojny światowej. Warto przypomnieć sobie tamte tragiczne dni września 1939 r., widziane okiem jedynego zagranicznego korespondenta w stolicy - amerykańskiego dokumentalisty Juliena Bryana.

Warszawa od pierwszych dni wojny stała się celem nalotów niemieckich, a każdy kolejny dzień obrony przynosił nowe zniszczenia i coraz tragiczniejsze położenie ludności cywilnej.

W tamtym czasie przebywał w Warszawie amerykański fotograf i dokumentalista Julien Bryan, jedyny zagraniczny reporter, który był świadkiem wrześniowego oblężenia miasta. Na podstawie nakręconego materiału zmontował film dokumentalny "Siege" ("Oblężenie").

Film był wyświetlany w amerykańskich kinach wiosną 1940 roku. Uzyskał nominację do Oscara w 1941 roku w kategorii najlepszego krótkometrażowego filmu dokumentalnego.

Warto obejrzeć ten poruszający dokument, obrazujący bohaterstwo i cierpienie mieszkańców Warszawy w kampanii wrześniowej:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz