środa, 1 października 2014

Trzy ważne wskazówki dla młodych filmowców

Scenariusz, dźwięk i zgody na filmowanie - czyli o czym warto pamiętać w czasie przygotowań do kręceniu filmu.

1. Zanim zaczniecie kręcić, przygotujcie scenariusz.
N8VanDyke, CC-BY
Pomysł na film najpierw warto spisać sobie na kartce w formie scenariusza, zastanawiając się, kto wystąpi, gdzie, co będzie mówił, co zostanie pokazane, jakie ujęcia trzeba zrobić, jakie materiały zgromadzić. Warto rozrysować sobie poszczególne sceny, tworząc storyboard (scenorys), aby lepiej przygotować się do kręcenia kolejnych ujęć, pamiętając, że im jest ich więcej, tym film się lepiej ogląda, jest on bardziej dynamiczny.
Ważne, żeby film miał spójną kompozycję - początek, rozwinięcie i zakończenie. Najczęściej brakuje w amatorskich produkacjach brakuje przemyślanego zakończenia, filmy urywają się nagle i bez puenty z chwilą upłynięcia trzech minut. Warto zawsze zastanowić się nad rozplanowaniem treści i obrazów w filmie (zwłaszcza w tak krótkim), aby to, co ogląda widz, układało się w spójną opowieść ze wstępem, rozwinięciem (punktem kulminacyjnym) i zakończeniem. Unikajcie kręcenia filmów statycznych, w których stawiacie kamerę przed osobą lub budynkiem i kręcicie tylko jedno długie ujęcie.

2. Zwracajcie uwagę na udźwiękowienie filmu.
CC0 Public Domain, pixabay.com
Mikrofony wbudowane w kamery i telefony są często niewystarczająco dobre, aby zapewnić wysoką jakość dźwięku. Zbierają zbyt dużo szumów i przypadkowych odgłosów - jeśli więc tylko możecie, zadbajcie przy kręceniu o dodatkowy mikrofon. Gdy nagrywacie swój głos jako lektorzy, także sprawdźcie, czy nagranie jest "czyste", głośne, niezniekształcone. Podkładając muzykę, upewnijcie się, że nie zagłusza ona głosu z offu. Dźwięk w filmie jest nie mniej istotny niż obraz, a jego słaba jakość bardzo zniechęca widza do oglądania.

3. Ochrona wizerunku osoby filmowanej.
Jeśli chcecie uczynić kogoś bohaterem waszego filmu, musicie uzyskać zgodę tej osoby na
CC0 Public Domain, pixabay.com
rozpowszechnianie jej wizerunku - najlepiej w formie krótkiej deklaracji na piśmie.
Takiej zgody nie wymaga się, gdy filmujecie:
1) osoby powszechnie znane, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych (np. polityk lub aktor);
2) osoby stanowiące jedynie szczegół całości, takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz