poniedziałek, 6 października 2014

Warsztat na Chłodnej

Na zaproszenie pani Anety Tarnowskiej przeprowadziliśmy w Zespole Szkół nr 7 im. Szczepana Bońkowskiego warsztaty w ramach projektu „Warszawskie skarby”. 
Tematem pierwszej części spotkania było pokazanie, dlaczego Warszawa może fascynować i inspirować dokumentalistów i czym jest dokument miejski. Julia Pełka, reżyserka i operatorka, która wymyśliła scenariusz warsztatu, przygotowała fragmenty kilku filmów dokumentalnych o Warszawie: „Spacerek staromiejski”( 1958, reż. Andrzej Munk), „Moja Warszawa”(2003, reż. Maria Zmarz- Koczanowicz), oraz „Jestem Zły” (1998, reż. Grzegorz Pacek). Po obejrzeniu filmów i dyskusji na ich temat, przybliżyliśmy uczniom ideę naszego projektu i zachęciliśmy, by sami sięgnęli po kamery i opowiedzieli o swojej Warszawie.


W drugiej części uczniowie zapoznali się z podstawowymi zasadami tworzenia storyboardu i myślenia o planowaniu realizacji filmu. Mieli za zadanie wymyślić pomysł na film o Warszawie i naszkicować sześć klatek, ujęć, które chcieliby nakręcić. Pomysły, które zostały utrwalone w tych scenopisach były bardzo oryginalne i ciekawe – od filmu o warszawskich motocyklistach i ich ulubionych miejscach w stolicy po stylizowane na film przyrodniczy studium warszawskich „typów”, jak hippsterzy czy dresiarze.
Dziękujemy uczestnikom za ciekawe spotkanie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz